AUGUSTO BOAL "GRY DLA AKTORÓW I NIEAKTORÓW"

Augusto Boal

Kupując w Fundacji wspierasz nasze działania. Cały zysk z książki przeznaczony jest na realizację celów statutowych.

Drama Way AUGUSTO BOAL

"Gry dla aktorów i nieaktorów" - klasyczna i najbardziej znana książka Augusto Boala, twórcy Teatru Uciśnionych jest już dostępna:) Przedstawia podstawowe zasady i przykłady nowatorskiego podejścia autora do teatru, w którym spektakl staje się narzędziem zmiany i wyzwolenia, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym.

Książka zawiera krótkie wprowadzenie zilustrowane wieloma przykładami pracy autora z zespołami teatralnymi na całym świecie, a także wybór jego najważniejszych i najbardziej znanych ćwiczeń i gier, wykorzystywanych z powodzeniem nie tylko przez aktorów, ale również trenerów, nauczycieli, wychowawców oraz terapeutów w obszarze działań edukacyjnych i społecznych. W opisanych przykładach uczestnicy świadomie podejmują kwestię m.in. przemocy seksualnej, homofobii, rasizmu. Konfrontacji z poważnymi problemami towarzyszy - tak charakterystyczna dla pracy Augusto Boala - atmosfera zabawy i improwizacji, pozbawiona negatywnych odniesień do walki, zazdrości czy rywalizacji.

Dzieło brazylijskiego autora zostało przetłumaczone na wiele języków i było wielokrotnie uaktualniane. Metodologia Teatru Uciśnionych jest ceniona i stosowana od wielu lat na całym świecie. Tłumaczenie na język polski prezentuje czytelnikom ostatnią, rozszerzoną wersję książki, zawierającą ponad 400 gier i ćwiczeń.

Augusto Boal (1931-2009) - jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych Ameryki Łacińskiej, wizjoner i teoretyk teatru, dramaturg, pisarz i nauczyciel, twórca międzynarodowego ruchu Teatr Uciśnionych. Profesor i wykładowca New York University, Harvard University i Universite de la Sorbonne-Nouvelle. Urodzony w Brazylii, całe życie poświęcił teorii i praktyce teatru zaangażowanego społecznie. W latach 70-tych za swoją działalność był więziony, torturowany, a potem zmuszony do emigracji. Po upadku dyktatury wojskowej powrócił do Brazylii, gdzie aktywnie angażował się w działalność polityczną, m.in. wykorzystując teatr jako przestrzeń debaty publicznej na rzecz sprawiedliwości społecznej i zmian w prawodawstwie. W 2008 roku został nominowany do pokojowej nagrody Nobla.

Oprócz Gry dla aktorów i nieaktorów, jest autorem m.in.: The Theatre of the Oppressed i The Rainbow of Desire, które stały się międzynarodowymi bestsellerami.

Książka ukazała się w koedycji z Wydawnictwem Cyklady, w reaktywowanej serii DRAMA, w czerwcu 2014 roku.

Zamówienia:

1. Zamówienia prosimy składać mailowo na adres: wydawnictwo@dramaway.pl wraz z podaniem:

  • adresu korespondencyjnego do wysyłki książki
  • ilości zamawianych egzemplarzy

2. Prosimy o dokonanie przelewu w wysokości 49,90 PLN (44,90 PLN - koszt książki + 5 PLN - koszt wysyłki) * ilość zamawianych egzemplarzy na konto:

Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury

ul. Chocimska 12 m.4

00-791 Warszawa

Bank Millennium SA
61 1160 2202 0000 0001 8693 6360

TYTUŁ przelewu: "Gry dla aktorów x liczba zamawianych egzemplarzy + sposób odbioru (np. "Gry dla aktorów" x 1 sztuka, wysyłka)

3. Po otrzymaniu maila z zamówieniem oraz wpłynięciu przelewu na konto Fundacji, potwierdzimy realizację zamówienia:)

Trochę szczegółów:

Augusto Boal "GRY DLA AKTORÓW I NIEAKTORÓW"
drama
328 str.
Cena: 44,90 PLN (koszt książki) + 5 PLN (koszt przesyłki); łącznie 49,90 PLN
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-60279-53-3, ISBN: 978-83-60279-53-3

RECENZJE:

Prof. Krystyna Pankowska, Uniwersytet Warszawski:

"Drama Way, Fundacja Edukacji i Kultury, wprowadza na rynek wydawniczy adresowaną do polskiego czytelnika niezwykle wartościową książkę „Gry dla aktorów i nieaktorów" Augusto Boala, brazylijskiego klasyka współczesnego teatru zaangażowanego.

Boal wypracował metodę osiągnięcia najwyższego celu teatru, tj. wciągnięcia widza do czynnego udziału w spektaklu przez tworzenie sytuacji, w których ma on możliwość wpływania na przebieg akcji. Wypracowana przez Boala metoda, polegająca na twórczym omawianiu z widzami różnych wariantów akcji znana jest jako „teatr forum". Daje ona szansę nie tylko na obserwację i kontemplację widowiska, ale na bezpośrednie uczestnictwo w spektaklu. Widz, który wkracza na scenę ze swoimi poglądami jest wobec rozgrywanych problemów osobą najbardziej kompetentną, staje się de facto współtwórcą scenicznego działania. W ten sposób, jak twierdził Augusto Boal, teatr przywraca doświadczeniu jego rangę w sprawowaniu kontroli nad sferą własnego życia. Boal wierzył bowiem w siłę działania budzącego refleksję. 

Książka Augusto Boala „Gry dla aktorów i nieaktorów", przetłumaczona na język polski z inicjatywy Drama Way, powinna znajdować się w podręcznej bibliotece każdego praktyka działań twórczych. Propozycje parateatralnych działań mogą bowiem mieć zastosowanie w wielu sytuacjach edukacyjnych, począwszy od pracy w placówkach oświatowych, aż po różnego rodzaju pozainstytucjonalne inicjatywy grup środowiskowych zaangażowanych społecznie."

Wacław Sobaszek, Teatr Węgaty:

"Książka Boala to niezmierzony skarbiec ćwiczeń, technik, pomysłów, doświadczeń wartych wnikliwego studiowania. Temat tegorocznej Wioski, (Nie)widzialne granice, sformułowanie w duchu Boala i od niego zapożyczone. W tym miejscu:głęboki ukłon! Warto zaznaczyć, że wstępne rozdziały świetnie wyjaśniają genezę, kontekst i znaczenie poszczególnych praktycznych form."

Karol Smaczny, aktor i reżyser teatralny:

"Książka Augusto Boala „ Gry dla aktorów i nie aktorów" to kopalnia inspiracji. Dużą część mojej zawodowej aktywności przeznaczam na pracę z różnymi grupami społecznymi i niejednokrotnie „Boal" staje się podstawą przygotowywania
scenariuszy do zajęć. Oprócz tego wręcz poraża energią z płynącej treści i doświadczenia zawartych w woluminie. Wielka szkoda, że nie mogłem Go spotkać osobiście i wielkie szczęście, że tyle dobrego po sobie pozostawił. Polecam
każdemu, kto pracuje, bądź przygotowuje się do pracy około teatralnej wgrupach."

Jarosław Rebeliński, edukator i instruktor dramy, reżyser spektakli Teatru Forum:

"Wydana po raz pierwszy w języku polskim książka A. Boala „Gry dla aktorów i nieaktorów" inspiruje do działania. Oprócz wiedzy dotyczącej Teatru Uciśnionych, Teatru Obrazu oraz Teatru Forum (metod opracowanych przez Boala), jest przede wszystkim zbiorem ćwiczeń i gier mogących sprawdzić się na różnego rodzaju zajęciach dramowych i teatralnych, zarówno w teatrze amatorskim jaki i zawodowym. Różnorodność proponowanych działań skupiona wokół pracy z aktorem
(kreacją postaci), ćwiczeniach bazujących na zmysłach, przestrzeni oraz ćwiczeniach wykorzystywanych w trakcie prób nad dowolną sztuką, pokazuje jak Boal, myślał o teatrze. Dla nas to źródło wiedzy, z której z powodzeniem możemy korzystać we własnych działaniach. Polecam wszystkim, tym którzy chcieliby usystematyzować swoją wiedzę o twórczości A. Boala oraz tym, którzy szukają nowych praktycznych wskazówek do gracy z grupą."

Patroni medialni:

patron medialny - Krytyka Polityczna

patron medialny - Teatr-pismo

patron medialny - e-teatr.pl

© Copyright Drama Way 2010       Projekt i wykonanie: Czarska & Werona