AUGUSTO BOAL "GRY DLA AKTORÓW I NIEAKTORÓW"

Edycja I - Warszawa 2013 - „Generation Express 1960_2060"

Wspólnie z Johnem Somersem przystąpiliśmy więc do działania - tworzenia spektaklu, który zbudowany był z par scen dotyczących roli kobiety w przeszłości (lata 60-te XX w.) i wizji przyszłości (lata 60-te XXI w.). Poszczególne pary scen łączył śpiew chóru i trzech pokoleń solistek (w wieku +65, 35 i 10 lat). Partie solowe napisane zostały przez uczestników projektu i były "żywym" komentarzem do tego, co widzowie obserwowali na scenie. Chór Harfa prowadził publiczność przez tę podróż w czasie.

Cały spektakl powstał w przeciągu 5 dni. Opiekę nas spektaklem sprawował John Somers, wybitny specjalista metody Teatru ze Społecznością. Zgodnie z ideą tego typu projektów, włączył całą społeczność do prac nad spektaklem. Dzięki temu - bazując na naturalnych talentach i wewnętrznej motywacji zaangażowanych osób,- powstał spektakl „Generation Express 1960_2060", w którym to sami uczestnicy projektu grali na scenie, wspólnymi siłami napisali scenariusz, stworzyli muzykę, teksty piosenek, kostiumy, scenografię, efekty specjalne czy prezentacje multimedialne. Tym samym, każdy uczestnik miał swój wkład w proces twórczy.

 

Refleksje uczestników dotyczące prac nad spektaklem:

„Projekt ten pokazał mi możliwości, o które wcześniej nie podejrzewałam siebie. Zrozumiałam, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeżeli się ma dobrych prowadzących i wolę osiągnięcia celu."

„Moje poczucie bycia osobą zmniejszyło się odrobinę, a to dla mnie bardzo ważne Poczułam się przez chwilę potrzebna."

„Dowiedziałem się, że mogę zrobić więcej niż się po sobie spodziewałem."

„Najciekawsze było to, że scenariusz był napisany przez nas- zwykłych ludzi, a efekt był ponad moje oczekiwania."

„Nigdy nie podejrzewałam, że dam się w coś takiego wciągnąć! Projekt okazał się interesujący a prowadzący subtelnie zachęcający. Nawet nie zauważyłam jak wsiąkłam w akcję."

„Jest bardzo inspirujący dla młodego, średniego i starszego uczestnika. Przywraca wiarę w siebie i pomaga uwierzyć, że wszystko jest możliwe, jeśli tego chcesz."

Art-generacje Fundacja Drama Way

© Copyright Drama Way 2010       Projekt i wykonanie: Czarska & Werona