John Somers

John Somers z Drama WayJest reżyserem, twórcą teatralnym, pisarzem oraz honorowym członkiem Wydziału Dramy Uniwersytetu Exeter.
Zakończył pracę na Uniwersytecie w Exeter w 2005, ale wciąż intensywnie pracuje zarówno w Wielkiej Brytanii jak i za granicą (m.in. w Finlandii, Palestynie, Czechach, Polsce, Turcji). Jego uhonorowany nagrodami program Teatru Interaktywnego "Na krawędzi" ("On the Edge") został włączony w latach 2009-2010 do Narodowego Programu na rzecz zdrowia psychicznego "Czas na zmianę". John Somers stworzył i wyreżyserował wiele projektów teatralnych m.in. dla społeczności lokalnych w regionie East Devon (zob. tvctheatre.org).

Jest członkiem założycielem pisma naukowego "Research in Drama Education" (1995), pomysłodawcą i wieloletnim kierownikiem merytorycznym Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej dramie, która odbywa się w Exeter od 1996 roku. Jest liderem grupy teatralnej "Exstream Theatre" (2002) i wieloletnim kierownikiem studiów magisterskich z zakresu Dramy Stosowanej na uniwersytecie Exeter (1999).

W 2003 roku otrzymał nagrodę "American Alliance of Theatre in Higher Education Special Recognition Award" i w 2011 nagrodę "Turkish Educational Drama Association Lifetime Achievement Award". W 2011 był nominowany do nagrody "North American Association of Theatre in Higher Education's Leadership in Community Based Theatre and Civic Engagement Award". Jest autorem wielu artykułów i publikacji naukowych.