Karol Smaczny

Karol SmacznyAktor – absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Instruktor warsztatów Teatru ze Społecznością – warsztaty instruktorskie z Johnem Somersem organizowane przez Fundację Drama Way w Warszawie. Uczestniczył w mistrzowskich warsztatach tetralnych z Michaelem Voglem (Niemcy), Charlottą Wilde (Niemcy), Massimo Schusterem (Włochy).

W latach 2003-2006 współzałożyciel niezależnych grup tetralnych Kompania Doomsday i Akcja DZRT. Na przełomie lat 2006/2007 aktor Tetrau Dramtycznego w Białymstoku. Od roku 2007 do chwili obecnej jest aktorem Teatru Wierszalin w Supraślu. W 2010 stworzył teatr niepełnosprawnych intelektualnie przy Towarzystwie Wspierania Inicjatyw Społecznych Alpi wBiałymstoku, gdzie do roku 2013 pracował jako trener i arteterapeuta i reżyser.
Obecnie pełni funkcję asystenta na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jest właścicielem Agencji Artystycznej Kierunek Kultura prowadzącej działaność społeczną i kulturalną.

Od czasu ukończenia akademii teatralnej pracuje jako aktor, trener, arteterapeuta i realizuje autorskie projekty artystyczne z pogranicza teatru i pracy ze społecznością. Ma na swoim koncie ponad dwadzieścia realizacji teatralnych, w których brał udział jako aktor i reżyser. Na co dzień związany z teatrem Wierszalin w Supraślu oraz Teatrem Trzyrzecze w Białymstoku.
Gościnnie występował na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku i Białostockiego Teatru Lalek. Jako aktor gościł i był nagradzany na festiwalach w kraju i za granicą.
Współpracował przy realizacji projektów na zlecenie Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI w Białymstoku: „Inicjatywa – Równe szanse” (2010), „Klub integracyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym” (2010), „Mój Pies” (2011),„Tożsamość miasta – bez wykluczenia!” (2011), „Tworzymy miasto integracji” (2011/2012),„Tożsamość Miasta. Sztuka Aktywności” (2012/2013).
Współautor książki "Zapamiętane" wydanej na zakończenie warsztatów Historii i Kultury Lokalnej "Mały Świat – Duża Kultura" w gminie Dobrzyniewo Duże, które prowadził w 2013r.; publikacja otrzymała honorowy patronat Narodowego Centrum Kultury.