AUGUSTO BOAL "GRY DLA AKTORÓW I NIEAKTORÓW"

Warsztaty

Główna metoda wykorzystana w procesie pracy z grupą to drama i teatr ze społecznością. Teatr ze Społecznością to nowatorska, mało znana w Polsce metoda integracji społeczności poprzez uczestnictwo w wydarzeniach o charakterze artystycznym. Zgodnie z ideą Teatru ze społecznością, zasadą realizatorów jest oddanie przestrzeni do tworzenia i działania uczestnikom na każdym etapie projektu.

W każdej z edycji praca wyglądała jednak nieco inaczej:


EDYCJA III 2015/2016

WARSZAWA:


Edycja 2015-2016 Art Generacji w Warszawie odbywała się pod hasłem: spojrzenie na czas. We wrześniu 2015 zebraliśmy dwie grupy uczestników, które działały na Mokotowie oraz Pradze. Podstawę grupy mokotowskiej, która pracowała w DZiKu na ul. Belwederskiej, stanowili chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 w Warszawie przy ul. Dolnej. Do nich dołączyły osoby wybrane w rekrutacji otwartej. Podstawą grupy praskiej, działającej w Muzeum Warszawskiej Pragi, byli zaś podopieczni Domu Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej. Do nich także dołączyły osoby z rekrutacji otwartej.
Całość pracy podzieliliśmy na dwa główne etapy.
W pierwszym grupy pracowały osobno, odbywając cykl ośmiu warsztatów dramowo-teatralnych zogniskowanych wokół tematyki czasu. Celem było zebranie refleksji i opowieści o czasie, a finałem tego etapu była wystawa zdjęć oraz opowieści wypracowanych w trakcie zajęć. Zdjęcia, których kompozycje proponowali uczestnicy, wykonał fotograf Marcin Idźkowski. Wspólny dla obu grup Wernisaż Międzypokoleniowej Wystawy Portretów i Opowieści odbył się 12 grudnia 2015 roku w Domu Zabawy i Kultury (DZiK). Obie grupy po raz pierwszy spotkały się właśnie przy tworzeniu tego wydarzenia.
Drugi etap rozpoczęliśmy w lutym 2016 roku serią czterech spotkań z ekspertami od czasu - m.in. filozofem, fizykiem, futurologiem. Bezpośrednio po tych spotkaniach, ze sporym bagażem wiedzy i opowieści o czasie, rozpoczęliśmy pracę nad spektaklem. Na tym etapie grupy były już połączone i zintegrowane poprzez wspólne spotkania. W trakcie intensywnych, codziennych zajęć, które prowadził reżyser Karol Smaczny, powstał spektakl "POCZEKALNIA czyli gry na czas". Scenariusz powstał w trakcie prób na podstawie opowieści i refleksji uczestników projektu.
Premiera była punktem kulminacyjnym działań projektowych. Jednak na tym Art Generacje się nie kończą. Jesienią 2016 roku w Warszawie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego, który powstał w trakcie warsztatów.

Linki do albumów z działań w Warszawie:

PODKARPACIE:


Tematem przewodnim tej edycji były: czas, przemijanie, szukanie swojej siły wewnętrznej do mierzenia się z czasem, relacje między przeszłością a przyszłością w osobistych biografiach uczestników i uczestniczek. Spotkanie osób z pokolenia Młodych i Seniorów zapewniło ciekawą wymianę spojrzeń na te tematy.
Zarówno w grupie pilźnieńskiej, jak i dębickiej działania były podzielone na dwa etapy: warsztaty zbierania opowieści i warsztaty tworzenia spektaklu.
W Pilźnie I etap warsztatów podsumowany został Wernisażem Międzypokoleniowej Wystawy Portretów i Opowieści, 4 lipca 2015. Prezentacji portretów fotograficznych ukazujących uczestników w bieżącym momencie życia towarzyszyły etiudy teatralne oraz wiersze - refleksje inspirowane osobistym doświadczaniem czasu, przemijania, siły wewnętrznej. Przybyła publiczność została poproszona o odpowiedzenie na pytanie: „Czym jest Twój inny świat?". Pilźnieńska wystawa pokazywana była też w Liceum oraz w Urzędzie Miejskim.
Warsztaty prowadzące do spektaklu były improwizacjami na tematy związane z etapami życia uczestników, doświadczania różnych rodzajów czasu. Przerodziło się to w etap budowania postaci - m.in. poprzez pracę ruchem oraz rozwijanie umiejętności scenicznych.
Tematami przewodnimi warsztatów grupy w Dębicy były: zmiany na przestrzeni życia, rola wspomnień, sens przytrafiających się nam zdarzeń. Tak jak w pozostałych grupach, pierwszy etap kładł nacisk na wydobywanie opowieści i refleksji - duże znaczenie miała wymiana, jaka odbywała się między uczestnikami. W drugim etapie praca stopniowo przechodziła w inscenizowanie wybranych wątków i ułożenie spójnego spektaklu.
Warsztaty oraz towarzyszące im wywiady z uczestnikami projektu były filmowane: w ramach Art Generacji powstanie film o czasie, opowiedzianym poprzez uczestników i uczestniczki, który na jesieni 2016 zostanie zaprezentowany publicznie w każdym z trzech miast.

Linki do albumów ze zdjęciami:

 

EDYCJA II - PILZNO 2014


Inspiracją był odnaleziony po 70 latach na strychu jednego z pilźnieńskich domów pakunek z rysunkami 11-letniego Mechela Zweiga. Historycy ustalili, że chłopiec zginął w Bełżcu, ale sam fakt ukrycia i odnalezienia rysunków po 70 latach jest dla nas kwintesencją teatru ze społecznością - stania się powiernikiem opowieści, szczególnie miejscowych.
Przygotowania rozpoczęły się rok przed realizacją projektu, natomiast intensywny czas zbierania opowieści, rejestracji filmowej wywiadów, pracy warsztatowej i pracy nad spektaklem przypadł na tydzień 6-12 października 2014, termin związany z 660-tą rocznicą lokacji Pilzna.
Pracę zainicjował Wieczór Opowieści, na który zaprosiliśmy mieszkańców Pilzna i okolic, odwiedzając szkoły, sklepy, zakłady usługowe oraz korzystając z sieci kontaktów Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej. Przybyli mieszkańcy w wieku od 11 do ponad 80 lat i każdy wniósł istotną dla siebie lub społeczności przynajmniej jedną opowieść. Wyłoniła się grupa chętnych do dalszej pracy nad spektaklem. Uczestnicy sami dokonywali wyboru opowieści i z pomocą dramy, improwizacji i ćwiczeń teatralnych nadawali im kształt sceniczny i włączali do scenariusza.
W poszukiwaniu opowieści ważnych dla społeczności Pilzna i okolic odwiedziliśmy też Dom Pomocy Społecznej w pobliskim Parkoszu, gdzie spotkaliśmy się m.in. z najstarszą mieszkanką, wówczas 99-letnią panią Stenią oraz panią Emilią, twórczynią i opiekunką imponującego rozarium. Gościli nas też państwo Janina i Józef Mędrkowie, przez dwie godziny wprowadzając nas w świat swoich opowieści rodzinnych, pełnych dramatycznych zdarzeń, jak zsyłka na Syberię, walki wojenne, prześladowania przez UB, ale i poruszających refleksji jak w tym wszystkim zachować nadzieję i pogodę ducha.
Wszystkie działania - warsztaty, praca nad spektaklem, wywiady z mieszkańcami były rejestrowane. Niewielkie fragmenty wywiadów włączyliśmy do pokazu, ale na bazie tych materiałów powstał przede wszystkim pamiątkowy film dokumentujący ten szczególny tydzień pochylenia się nad opowieściami Pilzna i energię, jaka się przy tym wzbudziła.

Link do albumu ze zdjęciami z warsztatów i spektaklu: https://www.facebook.com/dramaway/photos/?tab=album&album_id=975575325789825

Link do filmu dokumentującego projekt: https://www.youtube.com/watch?v=U5NCi-vPm1w&feature=youtu.be


EDYCJA I - WARSZAWA 2013


Na początku obie grupy - Seniorów i Młodych - uczestniczyły w cyklu warsztatów dramowych prowadzonych przez trenerki Drama Way. Podczas warsztatów zbieraliśmy opowieści „z przeszłości" i jednocześnie snuliśmy fantazje dotyczące "tego, co przed nami". Zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądał świat w 2060 roku? Czy będzie istniała tradycyjna rodzina? Kto i jak będzie nas leczył? W jaki sposób będziemy wyrażać uczucia? Bawić się?
Cały proces wspierały spotkania ze specjalistami , m.in. z futurologiem prof. Lechem Zacherem, który opowiadał nam o prognozach rozwoju świata, naukowej wizji przyszłości. Z kolei Przygotowując sceny z przeszłości, czerpaliśmy z doświadczeń i osobistych historii starszych uczestników projektu, a także z historii Łazienek Królewskich. Wspólnie z przewodnikiem chodziliśmy po Łazienkach słuchając o ciekawostkach zawiązanych z parkiem, budynkami i ludźmi, którzy w nich rządzili, pracowali, kochali się i przeżywali dramaty. Wśród warsztatów specjalistycznych znalazły się również warsztaty artystyczne: aktorskie, reżyserskie, z pantomimy i ruchu scenicznego .
Podsumowaniem warsztatowego etapu pracy, był Wieczór Opowieści w reż. Wojciecha Farugi . Na tym etapie do projektu przystąpił Warszawski Żeński Chór Harfa - ponad 20 Pań, głównie Seniorek, które zadbały o oprawę muzyczną wydarzenia m.in przygotowując piosenkę "Over the rainbow" będącą muzycznym motywem przewodnim całego projektu.

 

 

Refleksje uczestników dotyczące warsztatów:

„Praca wspólna z osobami w podeszłym wieku sprawiła, że mam dużo refleksji nt. swojej własnej starości. Będę dbała o to, by przede wszystkim moi najbliżsi - starcy czuli się na co dzień docenieni przeze mnie."

„Pozwoliły na nawiązanie więzi międzypokoleniowej, otwarcie się na innych, poznanie nowych technik wyrażania emocji."

„Spotkania wzbogaciły mnie o wiedzę przeszłości- wymiana między generacjami wzbudziła we mnie pewnego rodzaju szacunek i miłość do osób starszych."

Art-generacje Fundacja Drama Way

 

© Copyright Drama Way 2010       Projekt i wykonanie: Czarska & Werona