Adam Gąsecki

Aktor (dyplom ZASP) i twórca projektów teatru zaangażowanego społecznie. Autor scenariuszy, reżyser, prowadzący warsztaty i szkolenia teatru zaangażowanego, edukator działań kulturalnych. Z wykształcenia – również psycholog (Wydział Psychologii UW). Członek zarządu Fundacji Drama Way. Współprowadzi również Fundację Sztuka Ciała.

Ukończył Szkołę Trenerów Dramy Drama Way oraz profesjonalne kursy w dziedzinie Teatru Zaangażowanego Społecznie. Ukończył też wiele kursów i warsztatów aktorskich, performerskich, ruchowych, choreograficznych.

Aktor od ponad 15 lat; ostatnie realizacje – w Teatrze Sztuka Ciała, Teatrze Studyjnym, w Teatrze Drama Way oraz role filmowe. Ma na koncie 30 ról w różnych nurtach teatru: dramatycznym, fizycznym, zaangażowanym społecznie. W 2018 r. finalista II edycji konkursu na interpretację monologów Szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej, „Modjeska Calling” w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Autor i realizator 20 projektów teatru zaangażowanego społecznie w Warszawie i małych miejscowościach – głównie Art Generacji (prowadzenie 10 grup i reżyseria wydarzeń finałowych), 5 projektów Lata w teatrze, programu „To mi gra” (laureat II miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej), programu „Wdech Wydech”, dofinansowanego przez Konkurs im. Jana Dormana Instytutu Teatralnego i „Wdech Wydech Spotkania”, "Malwina i jej dziewczyna". Programy skierowane były do różnorodnych grup, w tym osób o utrudnionym dostępie do kultury: pensjonariuszy DPS-u, młodzieży z ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych, kobiet z ośrodka dla samotnych matek. W ramach tych prac tworzy koncepcje projektu, buduje grupy, prowadzi z nimi warsztaty wypracowujące treści i formę artystycznych wydarzeń finałowych, reżyseruje je (spektakle, performansy, interaktywne wernisaże wystaw lub instalacji).

Twórca i prowadzący szkolenia z teatru zaangażowanego społecznie – z Teatru Forum i Teatru Uciśnionych, z zastosowania teatru i dramy w edukacji filmowej, warsztatów dla młodzieży, wspierających ją w realizacji ich spektakli Teatru Forum.

Autor i współautor artykułów i publikacji z pracy metodami teatru zaangażowanego społecznie, dostępnych na stronie www.teatrzaangazowany.dramaway.pl

Przez kilka lat był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Pedagogiki Specjalnej.

e-mail: adam.gasecki@dramaway.pl